DBA Representative Sides

Eligibility

Every year there is some doubt about the age eligibility of our juniors for the VPBL tournaments. Here is the definition from David Zuccet from Baseball Victoria.

http://www.baseballvictoria.com.au/site/baseball/vic/downloads/Official%20Rules-Junior%20State%20Winter%20Championships%202012.pdf

9. Eligibility of players

  1. a) A player is eligible to take part in any match in the respective age groups provided they are under the age of, 12, 14, 16 or 18 years on the 31st of December in the year of the competition.
  2. b) No player may participate in the Under 12 competition until they attain their ninth birthday.
  3. c) For a player to be eligible to compete, they must have played in at least one more than half the games available in their respective local League fixtures to each junior championship

Under 12 DBA Rep Team – Bendigo

Surname First Name
1 Yuile Thomas
2 Riddiford Tyler
3 Bald Liam
4 Langworthy Ryan
5 Volpe Nic
6 Warfe Austin
7 Estes Quinn
8 Toplis Noah
9 Collier Dillan
10 Poole Joel
11 Booth Nicholas
12 Jarrod Klauer
13 Haimona Mason
14 Freshwater Caleb
15 Riddiford Riley
16 Henry Jay

Coaching Staff and Officials:

NAME: POSITION:
Miffanwy Smith Coach
Mark Ward Assistant Coach
Val Langworthy EO
Ron Volpe Assistant EO
Peter Leslie Scorer


Under 14 DBA Rep Team – Knox

FIRST NAME: SURNAME:
1 Blake Holding
2 Jacob Bald
3 Josh Ashen
4 Marcus Graham
5 Marshall Hansen
6 Matthew West
7 Rhys Fairweather
8 Sam Skinner
9 Sean Dunne
10 Tahj Rousell
11 Balin O’Callaghan
12 Ben Campbell
13 Charlie Pierson
14 Joshua Tribe

Coaching Staff and Officials:

NAME: POSITION:
Jade Hough Coach
Dan Linton Assistant Coach
Kirsten O’Callaghan EO
Rose Hawkins Scorer

Under 16 DBA Rep Team – Wangaratta

SURNAME: FIRST NAME:
1 Caruso Dante
2 Connolly Will
3 Trad Riley
4 Harris Adam
5 Tucker Will
6 Turley Mack
7 Poole Donnie
8 Woodger Jed
9 Neilson Chris
10 Fulcher Aiden
11 Devine Emily
12 Cavanagh Lili
13 Skinner Zac
14 Shane Mitchell
15 Socic Luke

Coaching Staff and Officials:

NAME: POSITION:
Paul Rutgers Head Coach
Chris Anderton Assistant Coach
Theo Rutgers Assistant Coach
Joe Caruso EO
TBA Scorer

Under 18 – Mildura

SURNAME: FIRST NAME:
1 McKeown Shelby
2 Ashen Luke
3 Brummelen Jessie
4 Rousell Baylin
5 Gavin Jordan
6 Morgan Owen
7 Pierson Jack
8 Tancredi Anthony
9 Birchall Ben
10 Vandeau Harley
11 Richardson Liam
12 Wilcox Mitchell
13 Neilson Judd
14 Kazi Murbin
15 Bumpstead Rhys
16 Drummond Sam

Under 23 DBA Rep Team – Geelong State Winter Championships – Country Division

SURNAME: FIRST NAME:
1 Mathieson Stewart
2 Bowen Mitchell
3 Stenhouse Matthew
4 Hughes Steve
5 Ogilvie Jack
6 Nelson Jye
7 Tanic Aaron
8 Daniels Jack
9 Kirby Ryan
10 Dunn Nick
11 Halse John
12 Hura Mackenna
13 Jansen Luke
14 Shane Ryan
15 Watkinson Trent
16 Stubbs Joel
17 Drummond Sam
18 Di Giovamibattista Andrew

Coaching Staff and Officials:

NAME: POSITION:
Ben Laux Manager
Daniel Webster Assistant Manager
Peter Leslie Scorer
Goran Tanic EO

Senior  DBA Rep Team – Geelong State Winter Championships – City Division

SURNAME: FIRST NAME:
1 Anderton Russell
2 Anderton Chris
3 Irving Grant
4 Jones Mark
5 Hardie Mathew
6 Lewis Keiran
7 Baillie Scott
8 Veale Nick
9 Ballantyne Jon
10 Katz Andrew
11 Cevec Tony
12 Thompson Nick
13 Richmond Phil
14 McConkey Brayden
15 Blackmore Matthew ** Sunday Only
16 Rutgers Paul ** Saturday Only
17 Mulherin Josh
18 Phillps Stuart

Coaching Staff and Officials:

NAME: POSITION:
Mark Jones Manager
Grant Irving Assistant Manager
Michele Winther Scorer
Chris Mayne EO